Neden CTP (kompozit) Izgara Tercih Etmeliyiz?

CTP (kompozit) ızgaralar; reçine karışımı ve cam elyaf (fiberglas) kombinasyonuyla üretilir. Bu ızgaralar endüstride; cam elyaf takviyeli polimer ızgara, CTP ızgara, kompozit ızgara, fiberglas ızgara, dökme ızgara veya FRP ızgara olarak da bilinir. Drenaj kanallarında, zeminlerde, platformlarda, yürüme yollarında, merdiven basamaklarında… Izgaralar kısaca çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. CTP (kompozit) ızgaralar üstün özellikleri sayesinde diğer malzemelerden yapılmış ızgaraya göre tercih edilmektedir.

CTP (kompozit) Izgaraların 7 Önemli Yararı

Neden-CTP-Izgara-Tercih-EtmeliDüşük Kurulum Maliyeti
CTP (kompozit) ızgaraları kesmek ve kullanılacağı yere monte etmek çok pratiktir. Kurulum sırasında kaynak yapmaya da gerek yoktur.

Düşük Bakım Maliyeti
Boya ve temizlik gerektirmezler. Böylece bakım maliyeti ciddi miktarda düşüktür.

Hafiflik
CTP ızgaralar çelik ızgaraların %50-75 oranında hafiftir. Çok fazla insan gücü gerektirmeden montajı yapılabilir.

Korozif Değiller
Kimyasallara karşı yüksek direnç gösterirler. Paslanma ve çürüme yapmazlar.

İletken Olmamaları
Elektrik akımına karşı iletken olmadıkları için güvenlidirler.

Kaymazlar
Kaymayan bir yüzeye sahiptirler. Böylelikle kayıp düşme tehlikesi ve iş kazası riskleri ortadan kalkmış olur.

Yangına Karşı Dayanıklıdırlar
CTP ızgaraların oksijen endeksleri 32’nin altındadır ve sınıf 1 yangın derecesine sahiptir. Böylece yangın tehlikesine karşı korunaklıdır.

CTP Izgaraların Çeşitleri

CTP (kompozit) Kanal Izgaraları
Bu ızgaralar genellikle drenaj kanallarında, su toplama menhollerinde kullanılır. EN124 satndardında A15, B125, C250 ve D400 yük sınıflarında üretilir.

CTP (kompozit) Dökme Izgaralar
Açık kalıp yardımı ile iyice ıslatıldıktan sonra işleme alınan reçine ve cam elyaftan oluşan bir kompozit üründür. Eğer reçine doğru seçilirse maliyeti etkindir. Genellikle yağ ve sıvıların fazla olduğu ortamlarda güvenle kullanılabilirler. Bu ızgaralar genellikle drenaj kanallarında, yürüme yollarında, merdiven basamaklarında, döşeme ve platformlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

CTP (kompozit) Pultruzyon Izgaralar
Bu ızgaralar, enerji santrallerinde, off-shore teçhizat tesislerinde, petrol ve gaz endüstrisinde ve inşaat endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

CTP (kompozit) Ağır Yük Izgaralar
Sıkça kimyasallara ve korozyona maruz kalan bölgeler için idealdir. Bu nedenle su arıtma tesisleri, petrol ve gaz endüstrisi, gıda ve içecek endüstrileri, tesisleri, petrokimya tesisleri ve kimya fabrikalarında kullanılırlar.