KOMPOZİT RÖGAR KAPAKLARI KULLANMAK İÇİN 10 NEDEN

Kompozit Rögar Kapakları maliyetten güvenliğe pek çok konuda son dönemin en tercih edilen ürünleri.

 

Kompozit Rögar Kapakları veya FRP Rögar Kapakları; atık su toplama sistemleri, kanalizasyon sistemleri, yağmur suyu sistemleri, telekomünikasyon, elektrik, foseptik sistemleri, yağ tutucuları ve endüstriyel uygulamalarda döküm rögar kapaklarından daha popüler bir alternatif haline geldi.
Kompozit Rögar Kapakları, Polimer Rögar kapakları veya plastik rögar kapaklarını kullanılmasının sağladığı başlıca avantajları şöyle sıralamak mümkün.

Kompozit Rögar Kapaklarının Avantajları

1. Kompozit Rögar Kapaklarının hurda değeri yoktur ve Rögar Kapağı hırsızlığını ortadan kaldırır.

Döküm Rögar Kapakları ve Metal Rögar kapakları çık sık çalınmaya maruz kalır. Hırsızlar hurda değeri nedeni ile döküm ve metal rögar kapaklarını çaldıklarında açık kalan rögarlar içine araçların, insanların ve hayvanların düşmesi sonucu can ve mal kayıpları meydana gelmektedir.
Çalınan rögar kapakları nedeni ile oluşan yaralanmalar hakkında Google Haberler Sonuçlarına bakmak yeterli.
Kompozit Rögar Kapakları, rögar kapağı hırsızlığını önlemek için hızlı, kolay ve hesaplı bir alternatif sunar. Kompozit Rögar kapaklarının hurda değeri yoktur!

2. Kompozit Rögar Kapaklarının bir diğer avantajı: “Azaltılmış Ağırlık = Azalan İşçi Sakatlıkları”

Kompozit Rögar Kapakları hafiftir ve yerine monte edilmesi gerektiğinde kapakların açıp kapatılması daha kolaydır. Döküm rögar kapak ağırlıkları 90-180 kg arasında değişir. Kompozit Rögar Kapakları döküm rögar kapaklarına oranla % 50 ila % 85 oranında hafiftir.

3. Kompozit Rögar Kapaklar Yerinde Kalır – Kilitlenebilir

Yerinden çıkmış rögar kapakları; kamu hizmetleri için büyük bir sorun ve sorumluluktur. Kanalizasyon yedeklemeleri, fırtınalar, taşkınlar, vandallar ve hatta kamyon lastikleri, kapakların yerinden çıkartılmasına veya rögar kapaklarının kaybolmasına neden olabilir. Bu da yeni rögar kapağı maliyetlerine neden olurken altyapıyı üstlenen firma için de ağır yükümlülükler getirebilir. Kompozit rögar kapakları kilitleme mekanizması ile sabitlendiği için bu sorunu ortadan kaldırır.

4. Kompozit Rögar Kapakları EN 124 Standartlarına uygundur

Kompozit Rögar Kapakları otoyol yasal ağırlık limitlerine göre % 30 daha fazla ağırlık yüklemesi sunacak şekilde tasarlanır. Kompozit Rögar Kapakları aşağıdaki standartlara uygundur:

  • EN 124 F900 sınıfı (90 ton) Havalimanları
  • EN 124 E600 sınıfı (60 ton) Limanlar, Havaalanları
  • EN 124 D400 sınıfı (40 ton) Otoyollar ve Ağır Araç Trafiği
  • EN 124 C250 sınıfı (25 ton) Kaldırım Kenarları ve Benzin İstasyonları, Park Alanları
  • EN 124 B125 sınıfı (12,5 ton) Sadece Otomobiller için Park Alanları
  • EN 124 A15 sınıfı (1,5 ton) Yaya Yolları, Bisiklet Yolları, yeşil Alanlar

5. Kompozit Rögar Kapakları Kanalizasyona Girişleri ve Sızıntıları Azaltabilir

Rögar kapakları, atık su toplama sistemlerinde veya kanalizasyon sistemlerinde ‘Giriş’ ve ‘Sızıntı’nın önemli bir kaynağıdır. Döküm Rögar kapaklarında kapak çerçeve toleranslı olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle, drenaj sistemlerimize ve kanalizasyon sistemimize daha fazla yüzey suyu girişi olur. Kompozit rögar kapakları daha sıkı toleranslar için üretilir ve giriş ve sızmayı önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca Kompozit Rögar kapaklarında kullanılan contalar ile su sızıntısını ortadan kaldırmada etki sağlanır.

6. Kompozit Rögar Kapaklar Aşındırıcı (Korozif) Ortamlar İçin İdealdir

Kanalizasyon ve atık su sistemleri aşındırıcı (korozif) olabilir. Hidrojen sülfür gazı bu sistemlerde yaygın olarak bulunur. Korozif, çok zehirlidir, havadan daha ağır, yanıcı ve hatta patlayıcıdır. Suda eritildiğinde, hidrosülfürik asit veya sülfhidrik asit olarak adlandırılan zayıf bir asit haline gelir.
Kompozit Rögar kapakları ve çerçeveleri, belediye toplama sistemleri, kanalizasyon ve endüstriyel ön işlem uygulamalarında bulunan en aşındırıcı (korozif) ortamlar için bile idealdir. Sülfürlerden zengin atıklar, bu nemli ve sıcak ortamlarda yaygındır. Isı ve nem uzun bekletme süreleri ile birleştirildiğinde, mikrobiyolojik olarak indüklenen korozyon (MIC) için ideal koşullar yaratılır. Bu MIC sonunda birçok kanalizasyon altyapısını yok ederken Kompozit Rögar kapakları bu durumdan etkilenmez.
Bu korozyona karşı direnç, Kompozit rögar kapaklarını atık menholleri, menfezler, endüstriyel ön işlem, endüstriyel proses, dengeleme tankları, tutma tankları ve havzalar için ideal kılar.

7. Kompozit Rögar Kapaklar Kokuları Azaltabilir

Toplama sistemleri ve kanalizasyonların Hidrojen Sülfür (H2S) ve diğer kanalizasyon gaz kokuları ile çok sık karşılaşıldığı bilinmektedir. Tipik kötü çürümüş yumurta kokusu Hidrojen sülfürün (H2S) bir göstergesidir.

Kompozit Rögar kapakları ve çerçeveleri koku kontrolü göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Kompozit rögar kapakları, kokuyu gidermeye yardımcı olan bir ‘sızdırmazlık’ ile üretilmektedir. Kompozit rögar kapakları, yerleşim alanları ve kanalizasyon kokularına duyarlı kentsel ortamlar için de idealdir.
Kilitlenebilir ve contalı Kompozit Rögar kapakları; tatil köyleri, oteller ve eğlence bölgeleri, parklarda ve rekreasyon alanlarında, alışveriş merkezlerinde, outlet merkezlerinde, yüksek yoğunluklu yerleşim alanları, su parklarında, plajlarda, karavan, parklarında, kamplarda menhol kaynaklı kokuları azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Kompozit Rögar Kapakları, İletken Olmayan Uygulamalar İçin İdealdir

Telekom ve elektrik menhol uygulamalarında kullanılan rögar (menhol) ve rögar kapaklarının iletken olmaması gerekir. Kompozit Rögar kapakları ve Kompozit Rögar ürünleri iletken olmadıkları için bu sektörler için çok uygundur. Bu uygulamalarda Kompozit Rögar Kapağının yanı sıra yine iletken olmayan CTP Kompozit merdivenler, CTP Kompozit platformlar ve CTP Kompozit korkuluklar kullanılabilir.

9. Kompozit Rögar Kapakları ile AMR ve Radyo Sinyallerinin Geçmesine İzin Verir

Metal rögar kapakları radyo sinyal iletimini engelleyebilir veya etkisiz hale getirebilir. Dökme demir kapak kullanıldığında, bazen farklı antenler, anten uzantıları, özel kapaklar, adaptörler veya kapak delinmesi gerekebilmektedir. Kompozit Rögar kapakları, Otomatik Okuma (AMR) sistemlerinden ve telemetri sistemlerinden gelen radyo frekansı sinyallerine çok az parazit veya hiç parazit olmadan geçmemesine izin verir. Kompozit Rögar Kapakları izleme sistemleri, AMR sistemleri, kanalizasyon debimetreleri, telemetri, SCADA, kanalizasyon ve menhol seviyesi vericiler, su kalitesi izleme, su örnekleyicileri, ve diğer cihazlar ile ideal bir uyum sağlar

10. Kompozit Rögar Kapakları, İşletme Maliyetlerini Düşürür ve Enerji Tasarrufu Sağlar

Kamu hizmetlerinde giderek artan işletme giderleri yaşanmaktadır. Daha yüksek yakıt maliyetleri ve daha yüksek araç edinme ve bakım maliyetleri ile birlikte işletmeler bütçe tasarrufu için daha yaratıcı yollar araştırmakta.
Menhol ve Rögar kapak, bakım maliyetlerinin azaltması ile
– İşgücünün verimli kullanılması
– Yakıt maliyetlerinin düşürülmesi
– Hafif olan Kompozit Rögar Kapakları nedeni ile elle taşımadan oluşabilecek kaza risklerinin azalması sağlanır.

Kompozit Rögar kapak ve menhollerin ömrü tipik olarak 30+ yıldan fazla sürer. Aynı ömre sahip döküm rögar kapakları ise bu dönemde önemli bakım veya değiştirme maliyetleri gerektirir.

Yapılan araştırmalara göre, çalınan bir döküm kapağın tespit edilmesi ve yerine konmasının maliyeti rögar kapak maliyetinin 4 katında mal olurken, bir defa alınarak yerine monte edilen Kompozit Rögar Kapağı toplam maliyette %75 tasarruf sağlamaktadır.